Jag har haft massa värkar, 4 st på 10 minuter men korta så vi får se om jag har hunnit öppna mig nåt… Vill verkligen inte bli hemskickad!!!
Det har börjat göra mer och mer ont nu det sista skulle kännas så surt att få åka hem!
Nu är jag uppkopplad till en CTG-maskin så att BM kan ser bebisens hjärtljud och mina värkar. Dom har iaf inte avtagit. Jag har nu 3 värkar på 10 min. Vissa av dom ser verkligen pluttiga ut på skalan och ingen har överstigit 50% men det känns bra att vara här iaf.
Åh vad spännande! Jag håller alla tummar för er nu!!!
Härligt! Hoppas det håller i sig nu så ni inte behöver åka hem..
Ååååååh, härligt 🙂 Hoppas du inte blir hemskickad utan att det sätter igång på allvar 🙂 Tänk att du snart blir mamma ♡
Åh vad spännande. LYCKA TILL 🙂
Åhh va spännande 🙂 hoppas du blir kvar!! Och lycka till!!
Åh så spännande! Följer med spänning, uppdatera mkt å ta många bilder åt oss här hemma. Eller så mycket du orkar såklart 😀
Å vad roligt! Lycka till nu! Hoppas att allt ska gå bra.
/Karolina
Åh vad spännande!! Lycka till !!
Ihh, spännande! Hoppas allt går bra och att ni snart får träffa ert lilla mirakel. Stort lycka till!
Lycka till! 🙂
När jag fick min grabb så fick jag gå hem igen efter första rundan på förlossningen och då hade jag jättetäta/många värkar.. :/ Sen fick jag vänta hemma från 6 på morgonen till 5 på eftermiddagen med hemska värkar.. sen när jag kom in igen hade jag bara öppnats någon cm till.. Sjukt hur lång tid det kan ta!!
Hoppas det går snabbt för dig!!! 🙂
Svar från Emma: Fyy! Det var just det som jag var rädd för! Jag är väldigt tacksam att det gick snabbare än så!! 🙂
Håller tummarna för en bra förlossning ..
Åh vad spännande, håller tummar och tår för er 😀
Lycka till nu!
Åh vad roligt! Hoppas du får vara kvar och att förlossningen går bra!
Håller tummarna 🙂
Oh va spännande! Lycka till! 🙂
Tack allihopa! Jag är väldigt glad att jag fick stanna!