Okategoriserade

Läskiga halloweenprylar och dekorationer till Halloween

Betalt samarbete med Partyhallen

Fredagen den 31:a oktober är det dags för den roligaste högtiden på hela året, HALLOWEEN! I alla fall om man heter William 🙂 Han tjatar om Halloween året om, ända sedan han var 3 år – ja, ni förstår ju! Halloween är verkligen en favorit! Så för att smygstarta Halloween detta året, ska William som fyllde 5 år i augusti, få ett Halloween-kalas med alla förskolekompisarna – hans första kompiskalas! Inför detta har jag letat efter lagom läskiga halloweenprylar och dekorationer hos Partyhallen 🙂

Så här såg vår trädgård ut på Halloween förra året. Då var min bästa kompis här med alla sina Halloween-prylar så vi fyllde snabbt hela trädgården med massa läskiga grejer! I ett fönster hade vi en projektor som spelade en videosnutt som gjorde att det såg ut som att det var människor tillfångatagna inne hos oss och från ett annat fönster spelades kuslig musik. Det var så läskigt att många stannade och fotade och det var inte ens alla som vågade sig fram att plinga på dörren!

Halloweenkalas med barnvänligt pynt från Partyhallen

Så läskigt kan vi såklart inte ha på ett kalas för 5-åringar, de allra läskigaste halloweenprylarna får vänta till Halloween. Istället kollade jag in de lite mer barnvänliga pyntet hos Partyhallen som snälla spöken, skelett, pumpor, fladdermöss och ballonger. Det ska bli en rolig och magisk känsla utan att någon blir rädd.

Vi har faktiskt haft ett Halloween-barnkalas en gång innan, när Lucas fyllde 7 år, i mitten på mars av alla månader! Det blev så lyckat med monsterbakelser, spindelnät och en bubblande häxkittel på bordet. Jag älskar hur man med enkla medel kan förvandla ett barnkalas till en upplevelse barnen pratar om länge efteråt.

dsc01232
dsc01229
dsc01219
dsc01214
dsc01244
dsc01246

Fika, lekar och disco!

Förutom Halloween-dekorationer, hittade jag också engångstallrikar och baktillbehör hos Partyhallen. Perfekt för att fixa Halloweenfikat! William ville inte ha någon lek, men jag tänker att en lek är nog bra att ha ändå och då tänkte jag att vi kör ”sätta vårtan på häxan” istället för ”sätt knorren på grisen”. Och sen blir det disco för hela slanten. Vi håller just nu på att bygga nya rum till William och Oliver så förhoppningsvis kan de flytta in i sina nya rum innan kalaset och så kan deras gamla rum bli discorum!

Pyssla Halloween-dekorationer

Något annat som Willam verkligen älskar är att pyssla! Han plockar toarullar, mjölkkartonger och PET-flaskor ur återvinningen för att pyssla hela tiden 🙂 Så roligt att han är så kreativt; det har han inte ärvt från mig, höll jag på att säga. Men det stämmer ju inte, jag är ju faktiskt jättekreativ men mer med det digitala skulle jag säga. Fast när det kommer till Halloween måste jag ändå säga att jag ÄLSKAR det! Jag tycker det är sååååå kul att planera och spöka ut huset och trädgården! Så det ska vi göra nu inför kalaset också. Jag kan knappt bärga mig, så roligt det här kommer bli!

Sist men inte minst så behövs såklart Halloween-dräkter också! William har pratat om att vara en läskig clown, Isadora ska vara någon format clown-prinsessa och jag ska nog köra på någon snäll sminkning eller kanske Prinsessans Peach. Kommer ni ihåg när jag och Victor var Prinsessan Peach och Super Mario? Haha!

Har era barn bestämt vad de vill vara på Halloween redan?

2 Comments

  • Lena Nielsen

    För egen del tycker jag att Hallowen endast är till för handlarna, dom knuggar verkligen händerna och skrattar hela vägen till banken. Julen för mig är den absolut bästa högtiden. Så klart köper man en del klappar men kan välja smart och köpa second hand.

    • Emma

      Haha! Alltså jag säger inte att du har fel 😅😂 Men det är verkligen tydligt i den här familjen att det är halloween som är favoriten ☺️ Och då gör jag ändå allt och lite till för att julen ska vara magisk varje år 🥰

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.